Představujeme školení řidičů - BEZPEČNÝ ŘIDIČ

Bezpečný řidič2

Představujeme další téma profesního školení řidičů. Téma, které na první pohled nemusí být zřejmé, oč se jedná. A proto vám lektorka, ředitelka regionálního pracoviště v Praze, Michaela Gerstnerová představí školení řidičů - BEZPEČNÝ ŘIDIČ.

„Bezpečný řidič, musí být především zdravý řidič a to jak fyzicky, tak psychicky. Důležitým znakem bezpečného řidiče je, že když se dostane do rizikové situace nebo je ohrožován jiným řidičem, je schopen celou záležitost rychle vyhodnotit s ohledem na zmírnění důsledků pro všechny zainteresované strany.

Každou jízdu ovlivňují tři základní faktory:

• Řidič – jeho povaha, temperament, fyzická kondice, zdravotní stav, nálada, věk a řidičská praxe.
  • Vozidlo – jeho technický stav, vybavení, chování vozidla v mezních situacích
  • Silnice – druh a technický stav komunikace, hustota provozu, stav povrchu silnice, klimatické podmínky a roční období, dopravní značení, členitost okolního terénu, podmínky viditelnosti.

Na našem školení se zaměřujeme na řidiče a jeho komplexní kapacitu, kterou tvoří:

• Zdravotní stav (kvalita smyslových orgánů)
  • Osobní vlastnosti (emoční stabilita, stres, agresivita, rychlé a správné reakce)
  • Schopnosti (koncentrace pozornosti, intenzita, stálost)
  • Dovednosti (koordinace pohybů, co ji ovlivňuje - únava, životospráva)
  • Znalosti a zkušenosti (vlastní zkušenosti, nejčastější příčiny nehod, … )
  • Morální vlastnosti (sebekázeň, dodržování pravidel, pomoc v nouzi ..)

Každá osobnost má také svoji strukturu a dynamiku jsou to :

• Schopnosti – vlastnosti, které určují úroveň výkonu
  • Charakter – vlastnosti vůle a snah, ovlivněno výchovou
  • Temperament – emotivní vlastnosti, biologicky dané.

A který temperament způsobuje nejvíce dopravních nehod? A proč? Na co si dávat pozor, jaká jsou rizika dlouhého sezení? Jaké jsou základní typy narušení pozornosti a jaké jsou faktory ovlivňující reakci na podnět? Dobře vidět, neznamená také dobře vnímat!

Co ovlivňuje projevy únavy a co způsobuje mikrospánek?

Jaké jsou druhy stresu řidiče a jak se s ním vypořádat. To jsou jednotlivé kapitoly, které se při školení řidičů dozvíte a na některé se i otestujete. Na závěr ještě vždy pár informací z aktuální legislativy.

Povolání profesionální řidič je činnost, která klade vysoké nároky na psychické i fyzické schopnosti člověka a přestože není žádný stanovený věk, kdy je třeba přestat řídit, různé fyzické i psychické změny související s věkem jsou tím, co by řidiče mělo upozornit na to, že je potřeba být obezřetnější. „

Uvědomění si, co všechno ovlivňuje pracovní výkon, je důležité a prospěšné pro každého řidiče z povolání. Školení je velmi interaktivní, lektorka řidiče často zapojuje do diskuse a tím je pro ně i odpočinkové a zábavné. Jedná se o jedno z mála tzv. měkkých témat, které doplní odborné znalosti řidičů.

Školení pořádáme po celé ČR a rádi zavítáme i k vám na firmu při tzv. školení na klíč.

Těšíme se na účast vašich řidičů!

Tým školicího střediska ČESMAD BOHEMIA

Zveřejněno dne: 10. července 2023 |  Autor: Bc. Veronika Kudová, vedoucí školicího střediska