Na řadě je aktuální téma ŘIDIČ

Profese řidiče nákladní či autobusové dopravy je v současné době předmětem diskusí hned z několika pohledů. Je kvalifikovaných řidičů opravdu nedostatek? Jaké vlastně musí splňovat profesní a zdravotní požadavky? Má pracovní smlouva v případě řidiče nějaké zvláštnosti? A jak dobré řidiče vůbec získat a jak je odměňovat?

řidič s volantem

Odpovědi nemusí být jednoduché a ani jednoznačné. Sdružení ČESMAD BOHEMIA a dceřiná společnost Institut silniční dopravy se těmito otázkami dosud zabývaly spíše samostatně. V rámci účasti na jednání Sektorové rady pro dopravu, organizováním seminářů o evidenci pracovní doby, projednáváním v rámci činnosti regionálních nebo odborných komisí a sekcí.

Školicí středisko ČESMAD BOHEMIA soustředilo uvedené oblasti, týkající se řidičů, do programu tzv. strategických seminářů. Možná řešení mohou být kontroverzní. Proto má tento seminář spíše konferenční charakter. Podstatný prostor je určen pro názory, výměnu zkušeností a konzultování i alternativních postupů řešení. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu aktuální výchozí stav na trhu práce a legislativní vymezení pracovně-právních vztahů mezi dopravci - zaměstnavateli a řidiči jako zaměstnanci. Je důležité společně posoudit možné zdroje získávání nových řidičů. Nepochybně jsou stále rezervy ve spolupráci se školami, které provozují autoškoly a školicí střediska. O nutnosti podpory ze strany státní správy a úpravy předpisů nelze vůbec pochybovat. Úroveň a ceny vstupních kvalifikačních školení, to je téma na samostatnou panelovou diskusi.

Nabývá na významu také přístup zaměstnavatelů k řidičům. Zásadní by měl být vzájemný respekt k efektivnímu využívání fondu pracovní doby. Tomu může pomoci změna způsobu odměňování, ale také využívání zaměstnaneckých výhod a různých benefitů. Dobrou a vhodnou komunikací se zaměstnanci se pak může předejít zbytečným ukončením pracovního poměru. Nebo dokonce následným nepříjemnostem, jako je kontrola některého z úřadů na základě podnětu bývalého zaměstnance - řidiče.

Školicí středisko nemá ambice najít ideální univerzální návody a odpovědi, ale chce upozornit na souvislosti zmíněných problémů. Dílčími kroky pak zlepšit situaci v jednotlivých oblastech a kromě individuální pomoci členským firmám pomáhat hledat východiska pro všechny dopravní společnosti. Jsme přesvědčeni, že je to ku prospěchu zlepšení prestiže povolání profesionálního řidiče a také celého oboru silniční nákladní i autobusové dopravy.

Zveřejněno dne: 03. dubna 2015 |  Autor: Mgr. Vladimír Kydlíček