Pracovní doba řidičů linkových autobusů

Na pracovní seminář navazuje workshop..

MHD bus2

Situace v oblasti režimů práce řidičů zejména linkových autobusů a způsoby a možnosti jejich odměňování je dlouhodobě problematická. To vede k různým výzvám odborových svazů, stávkové pohotovosti a dalším projevům nespokojenosti řidičů. Řešení ale poměrně složité i pro dopravní firmy, které zajišťují dopravní obslužnost.

Sdružení ČESMAD BOHEMIA dlouhodobě řeší otázky plánování a evidence pracovní doby řidičů linkových autobusů, speciálně v případech linek do 50ti km, kdy režim práce řidiče nepodléhá nařízení č. 561/2006 EU.

Problematické jsou zejména dvě oblasti:

  • Délka směny v případě noční práce
  • Zahrnutí činnosti „čekání mezi spoji" do pracovní doby

Protože Státní úřad inspekce práce rozhodl, že institut činnosti „čekání mezi spoji" nelze uplatňovat na řidiče linek do 50 km, je nutná u některých dopravců úprava plánování a evidence směn a pracovní doby. V opačném případě hrozí jednak postih od státní správy, ale i možné žaloby řidičů na doplacení mzdových nároků.

 

Školicí středisko sdružení ČESMAD BOHEMIA proto připravilo workshop na téma evidence pracovní doby řidičů linkových autobusů.
V rámci pracovního semináře bude vysvětlena působnost a návaznost jednotlivých předpisů (zákoník práce a nařízení vlády č. 589/2006 Sb.) a význam definic příslušných činností řidiče. Některé pojmy totiž nejsou vždy chápány jednoznačně v návaznosti na princip legislativy. V rámci workshopu proběhne diskuze k problematickým ustanovením předpisů, výkladu kontrolních orgánů, stanovisku MPSV a Sdružení ČESMAD BOHEMIA.

Pro koho je vhodná účast?

  • pro všechny pozice pracovníků autobusových společností, od majitelů přes provozní vedoucí po dispečery a také pracovníky zajišťující evidenci docházky a mzdovou agendu

Celý problém je totiž potřeba řešit od legislativních principů až po praktické uplatnění v každodenní administrativě.

 

Podívejte se, které místo konání semináře máte nejblíž?
Zde se můžete také přihlásit.

Zveřejněno dne: 05. listopadu 2015 |  Autor: Mgr. Vladimír Kydlíček, ved.školicího střediska

E-shop