Představujeme školení řidičů - První pomoc

Prvni-pomoc

 

Již v minulém čísle Transport magazínu a zde na webu školení jsme zahájili sérii článků informujících o obsahu jednotlivých témat profesního školení řidičů.

Tématem Bezpečná a defenzivní jízda provedl lektor Ing. Bohumil Krajča.

 

 

Tentokrát zabrousíme do tématu, které bývá velmi opomíjené, ale je velmi podstatné.

Obsah a důležitost školení představí Ing. Květa Batovcová, hlavní lektorka tématu

PRVNÍ POMOC

„První pomoc nebývá zrovna tím nejlákavějším tématem školení, spíše bychom řekli, že patří k těm lehce opomíjeným, protože „každý přece první pomoc poskytovat umí“. Ale, zamysleme se každý sám nad sebou a zkusme si upřímně zodpovědět otázku, zda bychom si opravdu věděli vždy rady, zda víme, jak první pomoc zahájit a umíme ji poskytnout správně. K tomu si ještě přidejme obrovský stres, který s sebou každá taková situace přináší a možná už si sami sebou tak jisti nebudeme. Řidiči navíc patří k rizikové skupině, kde pravděpodobnost, že budou muset poskytovat první pomoc, je velmi vysoká. Počet dopravních nehod v České republice dlouhodobě roste a za posledních deset let vzrostl o 22 %. V průměru dojde k dopravní nehodě každých 5 minut a každých 19 minut je zraněn účastník silničního provozu. Jedním z faktorů, který může výrazně ovlivnit jak procento úmrtí, tak i závažnost následků zranění, je právě včas a správně poskytnutá první pomoc. Je pravda, že díky mobilním telefonům se alespoň zkrátila doba volání na záchranku, protože mobilní telefon má dnes u sebe téměř každý. Ale zavolat záchranku nestačí. Uvědomte si, že každá záchranka má nějaký čas dojezdu. Může to být 10 minut, ale také i 20 minut. A pokud máte vedle sebe člověka, který je v bezvědomí a třeba přestal i dýchat a vy budete jen čekat na sanitku, dotyčný s největší pravděpodobností nepřežije.

První pomoc je věda jako kterákoli jiná a vyvíjí se. Každých 5 let se provádí revize postupů první pomoci a zjišťuje se, co by se dalo změnit, co by se dalo dělat lépe a tím i účinněji. První pomoc tak prošla mnohými změnami. U laické veřejnosti jsou ale některé zastaralé postupy silně zafixovány. Abychom uvedli alespoň jeden příklad za všechny, tak dodnes se lidé obávají poskytovat první pomoc ze strachu, že budou muset do někoho cizího dýchat, tedy provádět umělé dýchání. Ale to je právě jedna z těch věcí, které už se provádět nemusí. Na našich školeních první pomoci proto vysvětlujeme, proč tomu tak je a kdy bychom se už o umělé vdechy naopak pokusit přeci jen měli. Další důležitou součástí našich školení je i možnost vyzkoušet si poskytnutí první pomoci a především pak samotné resuscitace, na cvičných figurínách. Málokdo má totiž představu, co to v reálu obnáší. A ani nejlepší texty či obrázky nenahradí trénink a praktický nácvik, díky kterému lze alespoň částečně zvládnout počáteční stres a paniku a třeba tak někomu zachránit život. Našim účastníkům školení předvádíme i použití AED resuscitačního přístroje, protože vybavenost těmito přístroji nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích stoupá a tudíž se kdokoli z nás může dostat do situace, kdy nás operátorka tísňové linky k použití tohoto přístroje vyzve. Na našem školení si přístroj můžete, jak se lidově říká, osahat a zbavit se tak zbytečného strachu z jeho ovládání a použití.

Při poskytování první pomoci bývá už prvním úskalím nejistota, kdo vůbec má ze zákona povinnost první pomoc poskytnout, v jaké situaci pomoc poskytnout nemusíme a jaký nám hrozí i případný trest za neposkytnutí pomoci. Lidé se také často obávají, že za nesprávné poskytnutí první pomoci budou trestáni. Ale to je jen jeden z četných omylů spojených s poskytováním první pomoci. I těmto otázkám se na našich školeních samozřejmě věnujeme.

Naše školení vás provede postupy první pomoci nejen u dopravní nehody, ale i v dalších život ohrožujících situacích, jako je např. masivní krvácení nebo úrazy hlavy a páteře. Naučí vás, jak se zachovat při podezření na infarkt či mrtvici, co dělat při popáleninách, otravách či dušení.

Zjednodušeně řečeno, na našich školeních první pomoci vás naučíme, jak první pomoc zahájit a jak postupovat v život ohrožujících situacích. Školení tak zvyšuje úroveň znalostí, dovedností a obecné připravenosti v oblasti první pomoci každého účastníka školení a současně i motivuje k poskytnutí první pomoci vůbec. Snižuje rizikové chování za volantem a pravděpodobnost ujetí od nehody, zvyšuje pocit zodpovědnosti. To vše díky moderní a vysoce efektivní výukové metodě, kdy kombinujeme teorii s audio a video ukázkami, moderními názornými pomůckami a praktickým nácvikem. Kvalifikovaní lektoři jsou pak již samozřejmostí.“

 

Přijďte si k nám prověřit a doplnit vaše znalosti a vědomosti z první pomoci, školíme po celé republice. Jsme i k dispozici pro školení na klíč ve vaší firmě, kde rádi proškolíme nejen řidiče, ale všechny ostatní zaměstnance.

Těšíme se na vás!

ŠKOLICÍ STŘEDISKO ČESMAD BOHEMIA

Zveřejněno dne: 23. března 2023 |  Autor: Bc. Veronika Kudová, vedoucí školicího střediska ČESMAD BOHEMIA

E-shop